R. Kandiyoti (doğum yeri İstanbul, doğum tarihi 1942) lisans eğitimini New York'ta Columbia Üniversitesi'nde (1965), doktorasını ise Imperial College London'da tamamladı (1969). Öğretim üyesi ve Energy Engineering Group koordinatörü olarak görev yaptığı Imperial College London'a (1980) gitmeden önce ODTÜ (Ankara, Türkiye, 1969 - 1972)  ve Boğaziçi Üniversitesi'nde (İstanbul, Türkiye, 1974 - 1980) Kimya Mühendisliği  bölümlerinde çalıştı. 2008 yılı Eylül ayında emekli olduktan sonra Imperial College London Kimya Mühendisliği'nde "Distinguished Research Fellow" olarak görev yaptı.

 

R. Kandiyoti yakıtlar ve enerji alanında araştırmalar yapmış ve deneysel piroliz reaktörü tasarımı, gazlaştırma ve sıvılaştırma, fosil yakıtların termokimyasal karakterizasyonu, biyokütle ve atık, ağır sıvı hidrokarbonların karakterizasyonu ve güç üretiminin çevresel etkileri konularında 350'den fazla yayına yazar ya da eş yazar olarak katkıda bulunmuştur. Kariyeri boyunca kırk doktora tezine danışmanlık yapmıştır.

 

Yayınlanmış kitaplarından bazıları şunlardır:

 

- "Solid Fuels and Heavy Hydrocarbon Liquids: Thermal Characterization and Analysis" [Elsevier, 2006; eş yazarlar A.A. Herod ve K.D. Bartle]

- "Fundamentals of Reaction Engineering" [Ventus Publishing, 2009, Frederiksberg, Danimarka]

 

R. Kandiyoti'nin uluslararası petrol ve doğal gaz aktarımı ile jeopolitik üzerine yaptığı araştırmalar "Pipelines: Flowing oil and crude politics" adlı bir kitapta özetlenmiştir [I. B. Tauris, 2008, Londra]. R. Kandiyoti ayrıca, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan "The Imperial Gate" kitabının da yazarıdır (İstanbul, 2007).

 

Bu görevlerinin yanında, R. Kandiyoti, SASOL (South Africa Synthetic Oil Co. Ltd.) ve CSIC'ye (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas of the Spanish Ministry)  danışmanlık görevlerini de üstlenmiştir. Taiyuan Teknoloji Üniversitesi'nde (Taiyuan, Shanxi Bölgesi, Çin) fahri öğretim üyesidir ve Tsingtao'da bulunan Çin Petrol Üniversitesi'nde (Shandong Bölgesi, Çin) misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. 2006 yılında, British Coal Utilization Research Association nişanına layık görülmüştür.


Son Güncelleme:
01/05/2019 - 15:04