ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nün aşağıdaki araştırma ve laboratuar olanakları bulunmaktadır:

 

Temel Ölçümler Laboratuarı: İletkenlik ölçer, pH metre, spektrofotometre, gaz kromatografları gibi lisans deneylerinde ve uygulamalı fizik, kinetik, kimyasal ve fiziksel denge ile ilgili lisansüstü araştırmalarında kullanılan araştırma ve öğretim ekipmanlarını bulundurmaktadır.

 

Temel İşlemler Laboratuarı: Bu laboratuar, öğrencilerin doğru ve güvenilir şekilde temel operasyonlar ekipmanlarındaki deney verilerinin toplanması, değerlendirilmesi ve hazırlanması becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak ve öğrencilerin temel operasyonlar derslerindeki bilgi birikimine destekte bulunmak, aynı zamanda ekipmanın gerçek performansının derslerde öğretilen teorik prensiplerle karşılaştırılması için kullanılmaktadır.

 

Gerçekleştirilen deneyler akışkan akışı, dolgulu bir kolonun basınç kaybı karakteristikleri, akışkanlaştırma, yatışkın olmayan halde ısı iletimi, karıştırılan tank ısıtıcısı, çift borulu ısı değiştirici, gaz absorpsiyonu, damıtma, soğutma kolonu, püskürtmeli kurutma, ince film buharlaşma, boyut küçültme ve filtrelemedir. Ayrıca bu laboratuarda pilot ölçekte araştırmalar da yapılmaktadır.

 

Bilgisayar Laboratuarları: Lisansüstü ve lisans öğrencilerin kullanımına açık iki adet  bilgisayar odası bulunmaktadır (30 ve 35 adet bilgisayar bulunmaktadır). IBM Risc/6000 Model 530 çalışan AIX bulunduran bir İş İstasyonu öğrenci laboratuarındaki bilgisayarlara bağlı bulunmaktadır. IBM Risc/6000 İş İstasyonu lisansüstü araştırmalarda ve lisans eğitiminde kullanılan kimya mühendisliği tasarım programı paketlerini çalıştırabilmektedir.

 

Merkez Aletli Analiz Laboratuarı: Bu laboratuarın asıl fonksiyonu bölümde yürütülmekte olan araştırma aktivitelerine ve lisans deneylerine destekte bulunmaktır. Bulunan kimyasal analiz ve malzeme karakterizasyon ekipmanları X ışını difraktometre, bir ısı analiz sistemi (TGA, DTA, DSC, TMA), bir çift kanallı gaz kromatografı, bir yüksek performans sıvı kromatografı, bir kızılötesi spektrofotometre, bir morötesi ve görünür spektrofotometre, bir atomik absorpsiyon spektrofotometre, cıva porozimetre, bilgisayar destekli N2 ve CO2 yüzey alanı analizörü, helyum piknometre ve daha birçok analiz ekipmanıdır.

 


Son Güncelleme:
09/04/2019 - 20:55