MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİKİMYA MÜHENDİSLİĞİ


Somer Dersi 2017

 

2017 yılı Somer DersiUniversity of Wisconsin - Madison'dan Prof. Nicholas L. Abbott tarafından verildi.

 

İki gün süren ders serisi 23 ve 24 Şubat tarihlerinde ODTÜ Kültür Kongre Merkezi A Salonu ve ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Z-17'de iki ayrı sunumla tamamlandı. 


Birinci günün konusu  "Design of Soft Materials using Liquid Cristallinity" idi ve öğrencilerden öğretim üyelerine geniş oranda katılım sağlandı.

 

Dekan vekili Sayın Prof. Dr. Tuna Balkan (solda) da ilk günkü programa katıldı ve Prof. Abbott'a bir hediye verdi.

Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. İsmail Tosun (sağda) da Prof. Abbott'a bir plaket verdi.

 

Prof. Abbott şu anda Wisconsin Materials Research Science and Engineering Center'da başkanlık görevini yürütmektedir.

 

 

 

 

 

İkinci günün konusu  "Understanding the Influence of Chemical Nanopatterns on Hydrophobic Interactions" idi.

 

İkinci gün programı ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Z-17 no'lu Seminer Salonu'nda gerçekleştirildi.


 

 


    • Lisans diplomasını (Kimya Mühendisliği) Avustralya'daki University of Adelaide'den 1985 yılında, doktora derecesini de 1991 yılında Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) aldı. 1991 - 1993 yılları arasında doktora sonrası çalışmaları için Harvard Üniversitesi'nde bulundu. İlk akademik görevini University of California - Davis'te aldı. 1998 yılında Universtiy of Wisconsin - Madison'da Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü'nde çalışmaya başladı ve 2009 - 2012 yılları arasında bölüm başkanlığı yaptı. Hâlihazırda Wisconsin Materials Research Science and Engineering Center'ın direktörlük görevini yapmakta olan Prof. Abbott, ayrıca the Sobota Professor ve Hilldale Professor of Chemical and Biological Engineering unvanlarına sahiptir. The American Association for Advancement of Science ve US National Academy of Engineering üyesidir. Current Opinion in Colloid and Interface Science dergisinde baş editörlük görevini yürütmektedir.